Początek 2019 Kwiecień 14 NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 14 IV 2019 r.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 14 IV 2019 r.

PALM
 1. Dziś przypada święto Chrztu Polski. Prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku odbył się chrzest Mieszka I,
 2. Dziś przypada druga rocznica koronacji figury Naszej Pani z Fatimy, która otrzymała koronę naszych serc z rąk bpa radomskiego Henryka Tomasika na zakończenie pamiętnych Misji Parafialnych z okazji 100. Objawień Fatimskich. Wspominając to wydarzenie, pamiętajmy o przeżywaniu z Maryją I soboty miesiąca, o modlitwie różańcowej o którą prosiła codziennie i uczestnictwie w nabożeństwach fatimskich, 13. Dnia – każdego miesiąca o godz. 17.15.
 3. Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15a o godz. 20.00 Droga Krzyżowa dla młodzieży z kościoła farnego do katedry, z okazji przypadającego Światowego Dnia Młodzieży obchodzonego na szczeblu diecezjalnym.
 4. W tym tygodniu przypada Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna Wielkiej Soboty. Tedni są szczytem roku liturgicznego, a ich waga i doniosłość wymaga przypomnienia, że dla ludzi wierzących Święta Wielkanocne rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem – Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Program Triduum Paschalnego jest następujący: (wszystkie główne nabożeństwa będą o godz. 18.00)
 5. – W Wielki CzwartekMsza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, po której odśpiewamy I część Gorzkich Żali. Kościół będzie otwarty do godz. 20.00. Tego dnia nie ma Mszy św. rano, jest tylko w katedrze Msza św. Krzyżma o godz. 10.00, podczas której ks. biskup poświęci olei chorych oraz katechumenów i święte krzyżmo używane podczas chrztu i bierzmowania.
 6. – W Wielki Piątek– rocznica śmierci Chrystusa, na pamiątkę której zachowujemy post ścisły. Od godz. 7.00  do 23.00 będzie okazja do adoracji Eucharystycznej, najpierw przy ołtarzu zwanym „ciemnicą”, a później przy Bożym Grobie. O godz. 10.00 Gorzkie Żale część II, Droga Krzyżowa o godz. 15.00, w godzinie śmierci Chrystusa połączona.  Rozpoczęcie nowenny do Bożego Miłosierdzia i odczytanie Testamentu Jezusa o godz. 17.30. Centralna Liturgia Wielkopiątkowa o godz. 18.00, a po niej procesja do Bożego Grobu. O godz. 21.00 Gorzkie Żale część III, a o godz. 22.00 adoracja młodzieży. Ofiary z Drogi Krzyżowej będą przeznaczone na jałmużnę wielkopostną, a z Liturgii Wielkopiątkowej na utrzymanie Jezusowego Grobu w Jerozolimie.
 7. – W Wielką Sobotę – poświęcenie wody o godz. 8.00, którą będzie można zabrać dla pokropienia mieszkania i dla innych pobożnych praktyk. Poświęcenie pokarmów od godz. 8.00 do 14.00. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 18.00 na którą prosimy przynieść świece. Kościół tego dnia będzie otwarty od godz. 7.00 – 20.00.
 8. – W Wielką Niedzielę– Rezurekcja o godz. 6.00 rano. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
 9. Dziewczynki, które pragną sypać kwiaty podczas procesji rezurekcyjnej zapraszamy na próbę w środę o godz. 17.00.
 10. W niedzielę po świętach, w Święto Bożego Miłosierdzia odbędzie się po Mszy św. wieczorem procesja wielkanocna z obrazem Jezusa Miłosiernego ulicami naszego osiedla.
 11. Pomyślmy, że dla nas powracających dziś z kościoła do domu z poświęconą palmą, „Niedziela Palmowa, nie jest „handlową”, ale dniem świętym, który wprowadza nas do godnego, owocnego i duchowego przeżycia: męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Zachęcamy do lektury tygodnika Gość Niedzielny, a w nim warto przeczytać o Triduum Paschalnym „3 dni – jedno święto”.