Początek 2019 Listopad 02 WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH 2 LISTOPADA

WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH 2 LISTOPADA

cmentarz

Obchodzimy dziś Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To czas szczególnej modlitwy o wieczny pokój dla dusz czyśćcowych, które oczekują na ostateczne pojednanie z Bogiem. 

W tym dniu wyrażamy wiarę w obcowanie świętych. Dzień Zaduszny to również czas refleksji nad życiem i przemijaniem. Wierni odwiedzają cmentarze, groby bliskich i uczestniczą w Mszach św. za ich dusze. Na grobach symbolicznie zapala są znicze oraz składa kwiaty. Do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących.

W tych dniach radość przeplata się ze smutkiem – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

– 1 i 2 listopada są to dwa dni, w których z jednej strony towarzyszy nam radość, a z drugiej strony smutek. Radość, dlatego że obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Świętych, także tych niekanonizowanych; smutek, dlatego że myślimy o tych, którzy odeszli i ich wspominamy w Dzień Zaduszny. Ksiądz Twardowski mówił: „Miłość na śmierć nie umiera”, to znaczy – nasi bliscy odeszli, ale miłość pozostaje, żyje. Znakiem tej miłości są nasze kwiaty na grobach, znicze, które są znakiem modlitwy, a jednocześnie pamiętajmy, że najcenniejszy dar, który możemy w tym dniu ofiarować zmarłym, to jest właśnie nasza modlitwa. Msze św. 2 listopada o godz. 7.00; 10.00; 18.00.