Początek 2021 styczeń 05 CO OZNACZA K+M+B KTÓRE PISZEMY NA DRZWIACH

CO OZNACZA K+M+B KTÓRE PISZEMY NA DRZWIACH

Adoration_of_the_Magi_WGA_Weyden

Co oznacza K+M+B, które piszemy na drzwiach naszych domów?

W ogóle prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2021 rok. Znaczy to „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)” (niektórzy tłumaczą to: „Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu”).

W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się „+”, to nie „plusiki”, tylko „krzyżyki” – znak błogosławieństwa.

K M B wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie „C” zastępować polskim „K”. W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o trzech królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe „K M B” z inicjałami imion trzech mędrców.

Księga liturgiczna „Obrzędy błogosławieństw” tom II, str. 244 – podaje, że można stosować zapis: C M B, albo: J M J – czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa – świętej rodziny. Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B!

Dlatego warto powrócić do chwalebnej tradycji chrześcijańskiej i już dziś na drzwiach naszych domów zapisać C+M+B 2021, prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o jego błogosławieństwo.