Archive: luty 2026

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU KUSZENIE ADAMA – 22 II 2026

KUSZENIE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22 II 2026

  1. Dziś – nabożeństwo wielkopostne – Gorzkie Żale o godz. 17.15 połączone z miesięcznym nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia.     Nabożeństwo to odbywa się na pamiątkę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, które miała 26-letnia s. Faustyna 22 lutego 1931 r. w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Dziś więc przypada 95 rocznica tego wydarzenia. 95 lat temu również przypadała niedziela. W dzienniczku s. Faustyna o tym objawieniu napisała: (Dz. 47) „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /symbol Eucharystii i chrztu/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”. W 1934 r. Eugeniusz Kazimirowski namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w Wilnie.
  2. W naszym kościele obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w prawej nawie w tryptyku Bożego Miłosierdzia. Obok Jezusa znajdują się – apostołowie Bożego Miłosierdzia: z prawej strony bł. Michał Sopoćko – spowiednik s. Faustyny, a z prawej św. Jan Paweł II, który zatwierdził kult Bożego Miłosierdzia. U góry w medalionie patronuje nam św. Siostra Faustyna. Zachęcamy, aby po Mszy św. podejść do tego ołtarza na osobistą modlitwę i wypowiedzenie słów: Jezu ufam Tobie.
  3. Dziś przypada również liturgiczne święto Katedry św. Piotra. Modlitwa w intencji papieża Leona.
  4. W piątekDroga Krzyżowa o godz. 17.15.
  5. W przyszłą niedzielę – miesięczne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców o godz. 11.30.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA WYMAGANIA NOWEGO TESTAMENTU – 15 II 2026

krzyz

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 II 2026 

  1. Dziś, w naszej parafii przeżywamy Czterdziestogodzinne nabożeństwo, czyli Dzień Eucharystyczny. Po zakończeniu Mszy św.  zatrzymamy się na wspólną adorację Najśw. Sakramentu – Jezusa Eucharystycznego oraz modlitwę o pokój dla Ukrainy, naszej Ojczyzny i całego świata.
  2. Dziś – rozpoczyna się Tydzień modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: „Polska silna wiarą i trzeźwością”.
  3. W środę – 18 lutego, przypada popielec, który rozpocznie okres Wielkiego Postu. Wyjątkowy czas pokuty i nawrócenia. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Msze św. z posypaniem głów popiołem będą o godz. 7.00, 10.00 i po południu dodatkowa Msza św. o godz. 17.00 i 18.00. Popiół pochodzi ze spalonych palm z Niedzieli Palmowej.
  4. Wielki Post, to czas szczególnej modlitwy, postu i jałmużny. Nie uczestniczymy w zabawach, a dla nas, ten czas ma charakter pokutny.
  5. W Wielkim Poście zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych. Już w tym tygodniu w piątek Droga Krzyżowa o godz. 17.15. Taca z tego nabożeństwa będzie przeznaczona na kwiaty do Bożego Grobu. W Wielkim Poście tradycyjnie na znak pokuty nie dekoruje się ołtarzy kwiatami. W niedzielę nie będzie rano Godzinek o NP NMP, a w zamian zapraszamy na wspólny śpiew Gorzkich Żali o godz. 17.15.
  6. Dzisiejsza taca gospodarcza – jest przeznaczona na opłaty za ogrzewanie kościoła i energię elektryczną. Nr konta parafii:  – Bóg zapłać. Po Mszy św. przy wyjściu z kościoła będzie okazja złożenia ofiary na pomoc Ukrainie.

V NIEDZIELA ZWYKŁA JESTEŚCIE ŚWIATŁEM ŚWIATA – 8 II 2026 R.

ZACHÓD SŁOŃCA

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 8 II 2026 R.

  1. Dziś adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 17.30.
  2. W środę 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego, obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Msza św. dla chorych z sakramentem namaszczenia i błogosławieństwem lekarstw o godz. 10.00 w kościele dolnym.
  3. W tym tygodniu przypada tłusty czwartek, który zapowiada, że w przyszłym tygodniu przypada już środa popielcowa i rozpocznie się okres Wielkiego Postu.
  4. W piątek – 13 lutego, nabożeństwo fatimskie o godz. 17.15, a o godz. 18.00 Msza św. nowennowa – zbiorowa. Można zamówić intencję mszalną.
  5. W sobotę – 14 lutego, wspomnienie św. Walentego – patrona zakochanych. Dzień modlitwy w intencji wszystkich zaręczonych, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu małżeństwa.
  6. W przyszłą niedzielę, która jest III-cią miesiąca, przypada taca gospodarcza, którą przeznaczamy w okresie zimowym na opłacenie rachunków za ogrzewanie kościoła i energię elektryczną.
  7. W związku z dramatyczną sytuacją mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej na terenach wojny: są bez ciepła, prądu i środków do życia. Dlatego Kościół w Polsce pragnie im pomóc i organizuje w przyszłą niedzielę 15 lutego, po każdej Mszy Świętej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc Ukrainie. Zebrane środki zostaną przekazane osobom poszkodowanym za pośrednictwem Caritas Polska.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA OSIEM BŁOGOSŁAWIEŃSTW – 1 II 2026 R.

Rodzina

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 1 II 2026 R.

  1. Każdego miesiąca Ojciec Święty w ramach tzw. Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy powierza wiernym konkretną intencję, prosząc o modlitwę. W tym miesiącu prosi o modlitwę za nieuleczalnie chore dzieci, aby one i ich rodziny otrzymały właściwą pomoc medyczną i wsparcie oraz aby nigdy nie traciły siły i nadziei.
  2. Dziś adoracja Najśw. Sakramentu w ciszy od godz. 17.30, a po Mszy św. wieczorem spotkanie lektorów i chętnych, którzy pragnę poznać Pismo św.
  3. Jutro 2 lutego, święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni Jerozolimskiej – co miało miejsce 40 dnia po Jego urodzeniu. W tradycji polskiej to święto nosi nazwę Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ w tym dniu przynosimy do kościoła świece, którą nazywamy „gromnicą”. Msze św. będą przed południem o godz. 7.00; 10.00 i wieczorem o godz. 18.00. Podczas każdej Mszy św. ceremonia poświęcenia gromnic. Prosimy o nałożenie na świece zabezpieczenia, aby nie zalewać woskiem ławek ani posadzki kościoła. Po Mszy św. o godz. 10.00 i 18.00, odbędzie się pożegnanie żłóbka. 
  4. W święto Matki Bożej Gromnicznej przypada Dzień Życia Konsekrowanego. Będziemy się modlić i dziękować Bogu za każdą siostrę zakonną i zakonnika oraz brata zakonnego – który przynależy do zakonu, ale nie jest księdzem, czyli za osoby życia konsekrowanego, które swoje życie oddały do dyspozycji Bogu i Kościołowi. Szczególnie w tym dniu będziemy pamiętać o zakonach kontemplacyjnych – zamkniętych. Na ich utrzymanie będzie przeznaczona kolekta.
  5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej. We czwartek modlitwa różańcowa o nowe powołania kapłańskie i zakonne o godz. 17.15. W piątek okazja do spowiedź od godz. 17.15, a w sobotę spotkanie rodziny różańcowej o godz. 17.00 – połączone z modlitwą różańcową i medytacją pierwszosobotnią.