Początek ks. Wiesław Taraska

Author Archives

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTRZEJ TRÓJCY – Boże Ciało – 4 06 2026

trojcaswieta_www.kapucyni.be

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ – 31 V 2026 R.

 Obchodzimy dziś uroczystość Trójcy św., niech ten dzień przypomina nam, abyśmy z wiarą, szacunkiem i czytelnie, czyli świadomie wykonywali na sobie znak krzyża św. oraz wypowiadali modlitwą do Trójcy św. Chwała Ojcu i Synowi…

  1. Dziś ostatnie nabożeństwo majowe o godz. 17.30.
  2. Jutro – 1 czerwca – przypada Dzień Dziecka. Dajmy dzieciom mały, duchowy upominek w formie kilku słów; Jesteś również dzieckiem Bożym.
  3. Jutro rozpoczynamy nabożeństwa „czerwcowe”, które będą codziennie o godz. 17.30, podczas których będziemy śpiewać litanię do Serca Pana Jezusa.
  4. W czwartek4 czerwca – przypada Boże Ciałouroczystość Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa. Wiemy jak wymowne i bliskie jest nam to święto. Już dziś zaplanujmy nasz udział we Mszy św. i tradycyjnej procesji Eucharystycznej, która odbędzie się po Mszy św. sprawowanej o godz. 8.30.Niech nas nie zabraknie! Przygotujmy dekoracje okien i balkonów na trasie procesji, która przejdzie tradycyjnie ulicami, tak jak co roku. Na procesję zapraszamy dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe: dziewczynki do sypania kwiatów, a chłopców do niesienia poduszek. Dzieci zapraszamy z rodzicami. Próba sypania kwiatków we wtorek o godz. 17.30. Spotkanie przy pomniku.
  5. Msze św. w Boże Ciało będą o godz. 7.00, 8.30, 11.00, 13.00 i 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 10.00, a Msza św. z 11.30 będzie bezpośrednio po procesji o godz. 11.00.
  6. Również w czwartekz racji pierwszego czwartku miesiąca – wspólna modlitwa różańcowa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych o godz. 17.00 oraz nieszpory Eucharystyczne, które będą od tego czwartku do przyszłego z okazji Oktawy Bożego Ciała o godz. 17.30.
  7. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej I piątek i I sobota miesiąca. W piątek okazja do spowiedzi od 17.15. W sobotę spotkanie rodziny różańcowej wyjątkowo o godz. 16.45, różaniec i medytacja pierwszosobotnia oraz nieszpory eucharystyczne.
  8. W tym tygodniu 5 i 6 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się Jubileusz 200-lecia Żywego Różańca. Dlatego w przyszłą niedzielę zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna o godz. 10.00 za żywych członków oraz zmarłych ze Stowarzyszenia Żywego Różańca istniejącego przy naszej parafii.
  9. Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Radomskiej organizuje 6 czerwca wyjazd młodych na LEDNICE. Zapisy prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na profilu facebookowym Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Radomskiej.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA DOBREGO PASTERZA – 26 04 2026

PASTERZ.

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA – 26 IV 2026 R.

Niedziela Dobrego Pasterza

  1. W dzisiejszą niedzielę, którą nazywamy Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego oraz misyjnego pod hasłem: Z domu do powołania”. W tym roku szczególna uwaga skupiona jest na roli rodziny („domu”) w kształtowaniu powołań. Brak odpowiedniego klimatu w rodzinach, skutkuje brakiem nowych powołań do kapłaństwa czy życia zakonnego. Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na utrzymanie WSD w Radomiu.
  2. Dziś nieszpory niedzielne o godz. 17.30.
  3. Ostatnia niedziela kwietnia, jest Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa owocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie korzystania z chodników, ulic czy dróg.
  4. Dziś w naszej parafii na Mszy św. o godz. 11.30 goszczą Skauci Europy, którzy po Mszy św. chcą się spotkać przy pomniku z chłopcami i dziewczętami w wieku od 9 – 11 lat i zachęcić do przyłączenia się do gromady działającej przy parafii bł. Annuarity. Warto nadmienić, że skauting to doskonała okazja do wychowania młodego człowieka w duchu chrześcijańskim.
  5. W środę – 29 kwietnia, modlić się będziemy w intencji starego kontynentu – Europy. Tego dnia przypada wspomnienie Świętej Katarzyny Sieneńskiej, która jest Patronką Europy. W tym dniu przypadaDzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego mordowanego przez Niemców i Rosjan w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, w którym zginęło ponad tysiąc duchownych zamordowanych przez Niemców.
  6. W piątek – 1 maja, rozpoczniemy piękny miesiąc maj. W naszej polskiej tradycji to czas szczególnej modlitwy razem z Maryją. Każdego dnia o godz. 17.30 będziemy odprawiali nabożeństwa majowe. Zapraszamy również w majowe wieczory do udziału w majówkach przy krzyżach na terenie parafii. W tym dniu przypada też wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika – patrona pracujących i poszukujących pracy.
  7. Na piątek przypadający w tym tygodniu, ks. bp udzielił dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru tego dnia oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Osoby, które będą korzystać 1 maja z dyspensy, zobowiązane są do modlitwy o pokój na świecie, a także w intencji wyznaczonej przez Papieża Leona. Intencja papieska wyznaczona na maj brzmi: „Módlmy się, aby wszyscy – od dużych producentów po drobnych konsumentów – unikali marnotrawienia żywności i dążyli do zapewnienia każdemu dostępu do pożywienia wysokiej jakości”.
  8. W sobotę – 2 maja – wyjątkowo w tym roku – przypada święto Maryjne – Uroczystość NMP Królowej Polski, które zostało przeniesione z 3 maja z niedzieli. Dlatego w sobotę Msze św. ku czci MB Królowej Polski będą o godz. 7.00, suma o godz. 10.00 i wieczorem o godz. 18.00. O godz. 17.15 z racji I soboty miesiąca będzie spotkanie Rodziny różańcowej i wspólna modlitwa różańcowa i medytacja.
  9. W przyszłą niedzielę – Msze św. o godz. 10.00 i 11.30 będą sprawowane w kościele dolnym, ponieważ w kościele górnym o godz. 9.30 odbywać się będzie uroczystość I Komunii św. dzieci klas III z PSP nr 5, a o godz. 11.30 z PSP 34. Spowiedź dla dzieci oraz dla ich rodziców i gości będzie w sobotę od godz. 15.00 – 16.00.Dobry Pasterz

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 29 III 2026 R.

Skan 1

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 29 III 2026 R.

  1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna Wielki Tydzień, podczas którego zostaną uobecnione najważniejsze wydarzenia zbawcze dokonane przez Chrystusa przed swoją śmiercią na krzyżu. Dziś towarzyszymy Jezusowi w Jego triumfalnym wjeździe do świętego miasta Jerozolimy, gdzie ustanowi Najśw. Sakrament swojej obecności, umarł za nas i zmartwychwstał.
  2. Dziś powrócimy z kościoła z poświęconą palmą. Niech ona przypomina nam, że mamy godnie, owocnie i duchowo przeżyć rozpoczynający się Tydzień prawdziwie Wielki, ze względu na obchód Triduum Paschalnego.
  3. Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15.
  4. Dziś – odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta – od Fary do katedry – początek godz. 19.00. Zachęcamy parafian, aby wzięli w niej udział i ponieśli krzyż od II Stacji.
  5. W tym tygodniu przypada Triduum Paschalne – święte TRZY DNI: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna Wielkiej Soboty. W te dni wszystkie główne nabożeństwa będą sprawowane o godz. 18.00. Triduum Paschalne jest szczytem roku liturgicznego. To jest jedna wielka liturgia rozłożona na trzy dni, która odbywa się w trzech aktach. Aby dobrze ją przeżyć, należy codziennie w niej uczestniczyć! Tak więc święta Wielkanocne, zwane Paschalnymi dla chrześcijan rozpoczynają się w Wielki Czwartek wieczorem.
  6. W Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, będzie poprzedzona modlitwą różańcową w intencji kapłanów o godz. 17.15. Po mszy św. Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji – zwanego „ciemnicą”. O 19.00 odśpiewamy I część Gorzkich Żali.Kościół będzie otwarty do godz. 19.30. Tego dnia nie ma Mszy św. rano, jest tylko jedna w katedrze zwana Mszą św. Krzyżma, podczas której biskup poświęci olei chorych i katechumenów oraz święte krzyżmo używane podczas chrztu i bierzmowania.
  7. Wielki PiątekCentralna Liturgia Wielkopiątkowa o godz. 18.00. Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Obowiązuje nas post ścisły. Od godz. 8.00 będzie okazja do osobistego nawiedzenia kościoła i adoracji Eucharystycznej, najpierw przy ołtarzu zwanym „ciemnicą”, a po nabożeństwie wieczornym przy „Bożym Grobie”. W piątek będą dwa nabożeństwa Drogi krzyżowej: przed południem o godz. 10.00 – dla tych, którzy nie będą mogli przyjść na liturgię wieczorem i po południu o godz. 15.00, połączona z nowenną do Bożego Miłosierdzia. Gorzkie Żale część II-ąodśpiewamy o godz. 17.30. Po liturgii wielkopiątkowej odbędzie się procesja do Bożego Grobu. O godz. 21.00 odśpiewamy Gorzkie Żale część III-ą. Osobista adoracja Chrystusa w grobie dla młodzieży od g 21.30 do 22.30.
  8. Wielka SobotaLiturgia Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. Dzień ciszy i żałoby po śmierci Chrystusa. Poświęcenie pokarmów od godz. 8.00 do 13.00 połączone z osobistą adoracją przy Bożym Grobie. Kościół będzie otwarty do godz. 20.00.
  9. W Wielką Niedzielę – Rezurekcja o godz. 6.00 rano. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
  10. W Wielkim Tygodniu będzie okazja do spowiedzi od godz. 17.30 – 18.00, w Wielką Sobotę od godz. 8.00 – 13.00 – w czasie błogosławieństwa pokarmów.
  11. Zachęcamy do wytrwałej i gorliwej modlitwy oraz do uczestnictwa w liturgii Wielkiego Tygodnia oraz świętego Triduum Paschalnego dla nas i dla naszych bliskich.
  12. Dziękujemy wszystkim, którzy w czasie wielkiego Postu podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej składali ofiary: na kwiaty, dekoracje ciemnicy, grobu Pańskiego oraz ołtarza z okazji świąt. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby dołączyć się, może swoją ofiarę wrzucić do puszki wychodząc z kościoła.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU UZDROWIENIE NIEWIDOMEGO – 15 III 2026

swiatlo_pixabay_cc0

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 15 III 2026 R.

  1. Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.15.
  2. W czwartek 19 marca, uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP. Msze św. rano i wieczorem.
  3. W przyszłą niedzielę, V Wielkiego Postu – 22 marca – rozpoczną się rekolekcje wielkopostne w naszej parafii: dla dzieci PSP nr 5 i 34, młodzieży liceum II-go imienia M. Konopnickiej i VII-go imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które potrwają do środy włącznie. Program tych rekolekcji jest następujący:

– dzieci klas od V do VIII będą miały spotkania o godz. 8.15

– dzieci klas od I do IV będą miały spotkania o godz. 11.00

– młodzież licealna o godz. 12.00

  1. Rekolekcje dla osób starszych będą od niedzieli do wtorku o godz. 7.00, 10.00, lub 18.00.
  2. Spowiedź świąteczna będzie za dwa tygodnie, w sobotę przed Niedzielą Palmową – 28 marca od godz. 7.30 – 10.00 i 15.00-18.00. W tym dniu odwiedzimy również chorych, których adresy zostaną zgłoszone w zakrystii lub kancelarii. W dniu spowiedzi będzie Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych o godz. 10.00.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ŻRÓDŁO WODY ŻYWEJ – 08 III 2026

samaria

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 8 III 2026

  1. Dziś – nabożeństwo wielkopostne – Gorzkie Żale o godz. 17.15.
  2. W piątek przypada trzynasty – Dzień Fatimski. O godz. 16.45 zostanie odmówiony różaniec, – przewodniczy Rodzina Różańcowa – a o godz. 17.15 odbędzie się Droga Krzyżowa. Do modlitwy dołączmy również piątkowy post w intencji uproszenia pokoju na świecie.
  3. W przyszłą niedzielę przypada taca gospodarcza i miesięczne spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania o godz. 18.00.
  4. Niepubliczne Przedszkole prowadzone przez siostry Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej przy ul. Staromiejskiej 9 w Radomiu, ogłasza nabór na rok szkolny 2026-7. Zapewnia dzieciom w wieku 2,5 – 6 lat kształcenie i opiekę na wysokim poziomie oraz wspiera Rodziców w katolickim wychowaniu ich dzieci. Szczegółowe informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń i znajdziemy na stronie internetowej parafii. (tel. do przedszkola 48 362 17 22 lub 607 387 926).
  5. Fundacja „W Trosce o Rodzinę” działająca przy Kurii Diecezjalnej w Radomiu, wspiera kobiety po stracie dziecka. Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 marca o godz. 18:00 w siedzibie Fundacji w Kurii Diecezjalnej przy ul. Malczewskiego 1.
  6. Za dwa tygodnie, w V niedzielę Wielkiego Postu – 22 marca – rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne dla dzieci szkół podstawowych, młodzieży licealnej i potrwają do środy oraz dla starszych, które potrwają do wtorku włącznie.
  7. Spowiedź świąteczna będzie w sobotę przed Niedzielą Palmową – 28 marca. W tym dniu odwiedzimy równie chorych, którzy zostaną zgłoszeni oraz będzie Msza św. z namaszczeniem chorych o godz. 10.00.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU PRZEMIENIENIE PAŃSKIE – 01 III 2026

PRZE

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 1 III 2026

  1. Dziś – nabożeństwo wielkopostne – Gorzkie Żale o godz. 17.15, a po Mszy św. wieczorem spotkanie lektorów i chętnych, którzy chcą bardziej poznać Pismo św.
  2. Dziś przypada niedziela Ad Gentes. Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Ad gentes– to łacińskie wyrażenie w języku polskim oznacza „do narodów” lub „ku ludom” i odnosi się do misyjnej działalności ewangelizacyjnej Kościoła katolickiego wśród ludów i grup, które jeszcze nie znają Chrystusa. Jest to więc nazwa Dzieła Pomocy misjonarzom „Ad Gentes”. Na ten cel będzie po Mszy św. zbiórka ofiara do puszek, czyli na misje.
  3. Dziś rozpoczynamy marzec, papież Leon podał swoją intencję dla Światowej Sieci Modlitwy prosząc nas o modlitwę w intencji, aby narody dążyły do skutecznego rozbrojenia, zwłaszcza nuklearnego i aby światowi przywódcy wybierali drogę dialogu i dyplomacji zamiast przemocy.
  4. W środę przypada św. Kazimierza Królewicza – patrona Radomia. Główne nabożeństwo odbędzie się w bazylice Jemu poświęconej na Zamłyniu o godz. 12.00.
  5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej:
    – w czwartek modlitwa w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego – modlitwa różańcowa o godz. 17.15.
    – w piątek: Droga Krzyżowa o godz. 17.15 i okazji do spowiedzi.
    – w sobotę spotkanie Rodziny Różańcowej o godz. 17.00 i nabożeństwo pierwszosobotnie połączone z medytacją.
    Caritas Diecezji Radomskiej zwraca się z prośbą o przekazanie na jej charytatywną działalność 1,5 procent z podatku. Zostały przygotowane specjalne informacyjne na ulotkach, które są wyłożone na stoliku przy wyjściu. Pomoc przy rozliczeniu PIT-u można uzyskać na ul. Kościelnej lub Malczewskiego.
    Dyrekcja PSP nr 34 zaprasza przyszłych pierwszoklasistów oraz ich rodziców na Dzień Otwarty Szkoły w środę – 4 marca – w godzinach od 15.00 – do 17.00. Warto skorzystać i zapoznać się z formami pracy nauczycieli wczesnoszkolnej i obejrzeć bazę lokalową szkoły.

Grupa Wsparcia dla kobieto stracie dziecka

Grupa wsparcia dla kobiet po poronieniu - 1

Przy Fundacji „W Trosce o Rodzinę” w Radomiu działa grupa wsparcia dla kobiet po stracie dziecka „Droga po Stracie”. Potrzeba takiego wsparcia jest bardzo duża, ponieważ wiele kobiet mierzy się z bólem straty w samotności. W codziennej posłudze duszpasterskiej, zwłaszcza podczas rozmów w konfesjonale, ujawniają się trudne doświadczenia związane z poronieniem i żałobą po nienarodzonym dziecku.
Dlatego będziemy wdzięczni za:
– udostępnienie informacji innym zainteresowanym osobom,
– przekazanie informacji osobom, które mogą potrzebować takiego wsparcia,
– ewentualne polecenie inicjatywy w rozmowach towarzyskich.
Spotkania odbywają się w drugi czwartek każdego miesiąca o godzinie 18:00 w siedzibie Fundacji  Radom ul. Malczewskiego 1. Udział jest bezpłatny. Spotkania prowadzą: psychoterapeutka oraz psycholog.

Więcej informacji oraz zapisy:https://rodzina.diecezja.radom.pl/rekolekcje/grupa-wsparcia-dla-kobiet-po-poronieniu-droga-po-stracie,6

Grupa wsparcia dla kobiet po poronieniu - plakat

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU KUSZENIE ADAMA – 22 II 2026

KUSZENIE

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 22 II 2026

  1. Dziś – nabożeństwo wielkopostne – Gorzkie Żale o godz. 17.15 połączone z miesięcznym nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia.     Nabożeństwo to odbywa się na pamiątkę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, które miała 26-letnia s. Faustyna 22 lutego 1931 r. w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Dziś więc przypada 95 rocznica tego wydarzenia. 95 lat temu również przypadała niedziela. W dzienniczku s. Faustyna o tym objawieniu napisała: (Dz. 47) „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /symbol Eucharystii i chrztu/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”. W 1934 r. Eugeniusz Kazimirowski namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w Wilnie.
  2. W naszym kościele obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w prawej nawie w tryptyku Bożego Miłosierdzia. Obok Jezusa znajdują się – apostołowie Bożego Miłosierdzia: z prawej strony bł. Michał Sopoćko – spowiednik s. Faustyny, a z prawej św. Jan Paweł II, który zatwierdził kult Bożego Miłosierdzia. U góry w medalionie patronuje nam św. Siostra Faustyna. Zachęcamy, aby po Mszy św. podejść do tego ołtarza na osobistą modlitwę i wypowiedzenie słów: Jezu ufam Tobie.
  3. Dziś przypada również liturgiczne święto Katedry św. Piotra. Modlitwa w intencji papieża Leona.
  4. W piątekDroga Krzyżowa o godz. 17.15.
  5. W przyszłą niedzielę – miesięczne spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców o godz. 11.30.