Początek 2024 marzec 24 NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 24 III 2024 R.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 24 III 2024 R.

Niedziela-Palmowa

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 24 III 2024 R

Rozpoczynając Wielki Tydzień powrócimy dziś z kościoła z poświęconą palmą. Niech ona przypomina nam, że mamy godnie, owocnie i duchowo przeżyć: mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

  1. Dziś odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta – od Fary do katedry – początek godz. 19.00. Zachęcamy parafian, aby wzięli w niej udział i ponieśli krzyż.
  2. W tym tygodniu przypada Triduum Paschalne – święte TRZY DNI: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna Wielkiej Soboty. W te dni wszystkie główne nabożeństwa będą sprawowane o godz. 18.00. Triduum Paschalne jest szczytem roku liturgicznego. To jest jedna wielka liturgia rozłożona na trzy dni, która odbywa się w trzech aktach. Aby dobrze ją przeżyć, należy codziennie w niej uczestniczyć!
  3. W Wielki Czwartek modlitwa różańcowa w intencji kapłanów o godz. 17.15, a po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, Najśw. Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji – zwanego „ciemnicą”. O 19.00odśpiewamy I część Gorzkich Żali. Kościół będzie otwarty do godz. 19.30. Tego dnia nie ma Mszy św. rano, jest tylko jedna w katedrze zwana Mszą św. Krzyżma, podczas której biskup poświęci olei chorych i katechumenów oraz święte krzyżmo używane podczas chrztu i bierzmowania.
  4. Wielki Piątek – dzień śmierci Chrystusa, obowiązujenas post ścisły. Od godz. 8.00 będzie okazja do osobistego nawiedzenia kościoła i adoracji Eucharystycznej, najpierw przy ołtarzu zwanym „ciemnicą”, a po nabożeństwie wieczornym o godz. 18.00 przy „Bożym Grobie”. W piątek będą dwie Drogi krzyżowe: przed południem o godz. 10.00 – dla tych, którzy nie będą mogli przyjść wieczorem na liturgię i po południu o godz. 15.00, połączona z nowenną do Bożego Miłosierdzia. Gorzkie Żale część II-ą odśpiewamy o godz. 17.30. Centralna Liturgia Wielkopiątkowa o godz. 18.00, a po niej procesja do Bożego Grobu. O godz. 21.00 Gorzkie Żale część III-a i osobista adoracja Chrystusa w grobie. O godz. 21.30 adoracja młodzieży. Kościół będzie otwarty do 22.30.
  5. Wielka Sobota – dzień ciszy i żałoby po śmierci Chrystusa. Poświęcenie pokarmów od godz. 8.00 do 13.00 połączone z osobistą adoracją przy Bożym Grobie. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. Kościół będzie otwarty do godz. 20.00.
  6. W Wielką Niedzielę – Rezurekcja o godz. 6.00 rano. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.
  7. W Wielkim Tygodniu będzie okazja do spowiedzi od godz. 17.30 – 18.00, a w Wielką Sobotę od godz. 8.00 – 13.00 w czasie błogosławieństwa pokarmów.
  8. Młodzież z KSM-u rozprowadza palmy przy wyjściu z kościoła. Dochód przeznacza na swoją działalność statutową, a dzieci ze szkolnej Caritas SP nr 5 żonkile, wspierające Pola Nadziei, czyli działalność hospicyjną Caritas.
  9. Dziękujemy wszystkim, którzy w czasie wielkiego Postu podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej składali ofiary na kwiaty i dekoracje ciemnicy i grobu Pańskiego. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby dołączyć się do tego, może swoją ofiarę wrzucić do puszki wychodząc z kościoła.
  10. Dziś przypada w Polsce Narodowy Dzień Życia. W minioną środę, podczas środowej audiencji dla Polaków, papież Franciszek pozdrowił Polaków – mówiąc: „Co roku 24 marca obchodzicie w Polsce Narodowy Dzień Życia. Myśląc o waszej Ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie [ludzkie] w każdym jego momencie od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych. Z serca wam błogosławię”. – Te proste słowa padają w czasie, gdy w Polsce ponownie niektóre środowiska chcą zabójstwa poczętego dziecka. Dlatego kończąc dziś Narodową Nowennę w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego módlmy się.