V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ŁAZARZ – 29 III 2020 R.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ŁAZARZ – 29 III 2020 R.

Łazarz

Tegoroczny Wielki Post jest szczególny na całym świecie, ze względu na wszystko, czego obecnie doświadczamy. Separacja ludzi i niepewność jutra są trudne, ale jednocześnie stały się wielkim doświadczeniem wiary, w którym nie jesteśmy sami, bo jest z nami Chrystus rozpięty na drzewie krzyża. Przypominają nam o tym ostatnie dwie niedziele Wielkiego Postu, które zachęcają nas do kontemplacji Męki Pańskiej. Dlatego krzyże od dzisiejszej niedzieli do Wielkiego Piątku są zasłonione fioletem. Zostaną odsłonięte w Wieli Piątek, aby na nowo z wiarą i miłością spojrzeć na krzyż – znak naszej wiary. Za tydzień Niedziela Palmowa.

 1. Z powodu ograniczeń związanych z obecnością wiernych w czasie nabożeństw informujemy, że Msze św. odbywają się jednocześnie w kościele górnym i dolnym.
 2. Korzystając z dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej w kościele, przypominamy, że w zamian łączmy się duchowo za pośrednictwem transmisji Mszy św. przez radio, czy telewizję. Jak nigdy, mamy tyle możliwości uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej w niedzielę i na tygodniu oraz nabożeństw wielkopostnych. W czasie transmisji zachowajmy się w mieszkaniu tak, jakbyśmy byli w kościele.
 3. Módlmy się w naszych domach, pamiętając o słowach Jezusa Chrystusa: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej autentycznymi Kościołami domowymi. Dobrze jest modlić się o godzinie, o której w kościele odbywa się Msza św.
 4. W tym trudnym czasie nie kierujmy się emocjami, nie ulegajmy lękowi, ale zaufajmy Bogu, powtarzając słowa Jezu ufam Tobie. Nie budujmy naszej wiary i nadziei na rzekomych objawieniach prywatnych, ale nawracajmy się i wierzmy Ewangelii. Ostatnio Ojciec Święty przypomniał nam jeszcze o praktyce duchowej Komunii świętej oraz o doskonałym żalu za swoje grzechy.
 5. Dziś adoracja indywidualna Najśw. Sakramentu od godz. 17.00 i okazja do spowiedzi, Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa.
 6. W piątek Msza św. w intencji solenizanta ks. Ryszarda.
 7. Na zakończenie Mszy św. odmówimy modlitwę przepisaną na ten trudny czas przez Kościół i odśpiewamy Suplikacje:
  „Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
  Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
  Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
  Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”
     Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny – Zmiłuj się nad nami.
     Od powietrza, głodu, ognia i wojny – Wybaw nas Panie!
     Od nagłej i niespodzianej śmierci – Zachowaj nas Panie!
     My grzeszni Ciebie Boga prosimy – Wysłuchaj nas Panie

 

 

TRANSMISJE OGÓLNOPOLSKIE MSZY ŚWIĘTEJ

39bc76c94c1f450dc0c565f4cc94.1000

TRANSMISJE OGÓLNOPOLSKIE MSZY ŚWIĘTEJ

NIEDZIELA
Transmisje telewizyjne:
– godz. 7:00 – TVP 1 (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach)
– godz. 9:00 – Polsat News (Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie)
– godz. 9:30 – TV Trwam (Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze)
– godz. 10:30 – Polsat Rodzina (Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie)
– godz. 10:55 – TVP 1 (Jasna Góra)
– godz. 13:00 – TVP Polonia
(Zob. też: ttps://programtv.naziemna.info/program/audycja/Transmisja+Mszy+Świętej)
Transmisje radiowe:
godz. 9:00 – Jedynka (Polskie Radio) – transmisja z Bazyliki pw. św. Krzyża w Warszawie
godz. 9:00 – Radio Maryja – transmisja z Bazyliki pw. św. Krzyża w Warszawie
godz. 19:00 – Jedynka (Polskie Radio) – transmisja z Bazyliki pw. św. Krzyża w Warszawie
(Zob. też: https://www.msze.info/informator/msze-w-radiu)
Transmisje internetowe:
Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze – godz. 6:00, 7:00, 8.00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 16:15, 17:00, 18:30, 20:00
https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg 
Bazylika Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – godz. 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:20, 18:00
http://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/multimedia-foto/tv-milosierdzie-pl.html
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej – godz. 8:00, 11:00, 16:00
https://www.youtube.com/channel/UCPaeCakVviK0hmDEl-3yGsg
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – godz. 7:30, 10:00, 12:00, 16:00, 18:00 https://www.youtube.com/channel/UC0Q-gl8ZPmPW1k6xpIeU_4A
(Zob. też: https://www.msze.info/msze-online)

DZIEŃ POWSZEDNI
Transmisje telewizyjne:
codziennie, godz. 7:00 – TVP 1 – Msza Święta celebrowana w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
codziennie, godz. 13:30 – Telewizja Trwam – Codzienna Msza św. z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze
codziennie, godz. 20:00 – TVP3 pasmo ogólnopolskie – Codzienna Msza św. z Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze

Transmisje radiowe:
codziennie, godz. 7:00 – Radio Maryja (Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu)

Transmisje internetowe:
Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze – transmisje wg planu dnia –
https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – transmisje Mszy Świętej, godz. 7:30, 12:00, 18:00
http://www.lichen.pl

 

ZWRACAJĄC SIĘ DO POLAKÓW OJCIEC ŚWIĘTY POWIEDZIAŁ

Papa

25 marca 2020 r. pozdrawiając pielgrzymów z biblioteki Pałacu Apostolskiego Papież Franciszek podkreślił, że każde ludzkie życie ma bezcenną wartość i jest niepowtarzalnym darem Bożym. Szczególnie uświadamiamy to sobie podczas pandemii, która ogarnęła cały świat. Prośmy Boga, aby oddalił groźbę śmierci „Drodzy bracia i siostry, dziś przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Przeżywamy tajemnicę Syna Bożego, który stał się człowiekiem i narodził się z Maryi Dziewicy. Ona z wielkoduszną gotowością przyjęła i chroniła Jego życie poczęte z Ducha Świętego. Każde życie ludzkie jest bezcennym darem Boga – powiedział Franciszek. Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę w tym czasie, gdy epidemia odbiera życie bardzo wielu osobom. Przez wstawiennictwo Maryi, prośmy Pana życia, aby zatrzymał groźbę śmierci i napełnił serca wszystkich ludzi szacunkiem dla każdego życia. Jego błogosławieństwo niech zawsze wam towarzyszy.“

BARDZO WAŻNE! W DNIU ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO 25 III 2020

Zwiastowanie maryi

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z apelem Ojca Świętego Franciszka

Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Jednocześnie Jego Eminencja ksiądz kardynał Angelo Bagnasco przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) prosi, aby tego dnia odmówić również poniższą modlitwę.

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy.
Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.
Wszystkich pasterzy i wiernych zapewniam o mojej duchowej łączności i modlitwie,

Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

O godz. 12.00 w naszym kościele będzie odmówiona modlitwa Anioł Pański przy biciu dzwonów i zostanie odmówiona powyższa modlitwa. Wszystkich obejmuję modlitwą i udzielam Wam Bożego błogosławieństwa. ks. Proboszcz z wikariuszami.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU UZDROWIENIE NIEWIDOMEGO – 22 III

uzsdr-niewidomego
 1. W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce do 12 kwietnia, przypominamy o przestrzeganiu zaleceń Konferencji Episkopatu Polski oraz wskazań organów państwowych i służb sanitarnych. Przypominamy, że w kościele nie może przebywać w tym samym czasie powyżej 50 osób w odpowiedniej odległości. Od 25 marca może być obecnych na nabożeństwie tylko 5 osób.
 2. Z trudną sytuacją ks. biskup Henryk Tomasik udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku ograniczeniami, celem ograniczenia liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych. W naszej parafii są sprawowane Msze św. w Kościele górnym i dolnym.
 3. Korzystających z dyspensy mamy możliwość uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem środków społecznego przekazu.
 4. Osoby, które nie mają możliwości korzystania z mediów, niech same zatroszczą się o to, aby w tym szczególnym czasie wielkopostnym więcej czasu poświęcić na modlitwę, lekturę Pisma św. oraz tekstów pogłębiających naszą wiarę np.: Katechizmu Kościoła Katolickiego. W tym czasie jest wielka potrzeba modlitwy prywatnej i rodzinnej w naszych domach, pamiętając o słowach Jezusa Chrystusa: „gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi Kościołami.
 5. Zachęcamy do indywidualnego nawiedzenia Najśw. Sakramentu w kościele, który jest otwarty dla nas w ciągu dnia, abyśmy w kruchcie zatrzymali się na osobistą modlitwę.
 6. Również dziś, będzie okazja do indywidualnej adoracji Najśw. Sakramentu i osobistej modlitwy w ciszy od godz. 15.00, do nabożeństwa Gorzkich Żali do godz. 17.15, podczas których będzie okazja do spowiedzi.
 7. W środę – 25 marca, przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. będą o godz. 7.00 i 18.00 w kościele dolnym i górnym. W tym dniu przeżywamy Dzień Świętości Życia. W tym roku indywidualnie – w sercu, składamy przyrzeczenia Duchowej Adopcji Poczętego Dziecka, którego życie jest zagrożone.
 8. W piątek, Droga Krzyżowa o godz. 17.15. (odwołana z udziałem wiernych) W piątek za pośrednictwem TVP nabożeństwo z Papieżem o godz. 18.00.
 9. W sobotę – 28 marca, Msza św. o godz. 18.00 duchowo przygotowująca nas do beatyfikacji Stefana Kard. Wyszyńskiego.
 10. Z informacji podanej przez Stolicę Apostolską tegoroczny obchód Wielkiego Tygodnia i święta Wielkanocne, będzie miał charakter skromny.
 11. Po błogosławieństwie odśpiewamy Suplikacje o powstrzymanie dalszego rozwoju epidemii koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o potrzebne siły dla służby zdrowia i kierujących naszym krajem oraz o ochronę naszych rodzin. Zapewniamy również wszystkich, że pamiętamy o Was w naszych modlitwach. Jezu, ufamy Tobie.

SŁOWO BPA HENRYKA DO KSIĘŻY I WIERNYCH

HENRYK

Ordynariusz radomski skierował do wiernych odezwę w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i zbliżającym się czasem tradycyjnych wielkopostnych rekolekcji i spowiedzi.

„Drodzy Siostry i Bracia

1. Chrześcijanin z wiarą przyjmuje każde trudne doświadczenie życiowe i stara się o to, aby przeżywać je w łączności z Ofiarą Chrystusa. Pomocą w takim przeżywaniu trudnych sytuacji jest zawsze modlitwa. Zawierzamy nasze trudne sytuacje Miłosiernemu Bogu, który jest wszechmocny i rządzi światem w sobie właściwy sposób.  Modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, św. Józefa Opiekuna Kościoła i naszych świętych Patronów o miłosierdzie dla nas i świata całego oraz o uwolnienie od epidemii. Modlitwa jest pierwszym zadaniem wynikającym z naszego chrześcijańskiego powołania. Wiele razy w dziejach naszego narodu doświadczyliśmy mocy wielkiej, wspólnej modlitwy.

2. Dziękujemy za to „wspólne trwanie na modlitwie”; za suplikacje oraz modlitwę różańcową w łączności duchowej z kapłanami i siostrami zakonnymi. Bardzo proszę o modlitwę w intencji służb medycznych i osób zaangażowanych w obronę zdrowia Polaków.Wszystkim służbom medycznym składamy wyrazy głębokiego szacunku i wielkiej wdzięczności za ogromny trud wkładany w pracę, której celem jest troska o zdrowie nas wszystkich. Dziękujemy władzom państwowym, ratownikom medycznym, lekarzom, pielęgniarkom, pracownikom przychodni i laboratoriów, salowym, pracownikom administracji szpitali i przychodni, pracownikom stacji sanitarno-epidemiologicznym, wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w leczenie i ochronę naszego zdrowia.

3. W czasie trwania stanu epidemicznego stosujemy się do wskazań służb państwowych i sanitarnych śledząc na bieżąco nowe komunikaty.

4. Rekolekcje wielkopostne. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Od V Niedzieli Wielkiego Postu będą prowadzone rekolekcje przez Radio Plus Radom oraz przez internet. Radio Plus Radom od 16 marca br. codziennie, o godzinie 18.45, emituje „Duchowy Poradnik Koronawirusowy”, w którym zachęca słuchaczy do otwarcia swoich serc na działanie Pana Boga. O godz. 19.45 słuchacze mają szansę uczestniczyć w „Rekolekcjach o dojrzałości” przygotowanych przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego, dominikanina. Natomiast, od 30 marca do 3 kwietnia, o godzinie 19.10, stacja zaprosi swoich słuchaczy na Wielkopostne Rekolekcje Radiowe dla Rodzin, które poprowadzi Ksiądz Biskup Piotr Turzyński. Ponadto, w każdy piątek Wielkiego Postu, rozważamy o godz. 19.10 stacje Drogi Krzyżowej (bp Piotr Turzyński, ks. Edward Poniewierski, ks. Paweł Gogacz i ks. Mariusz Wilk), a w każdą niedzielę, o 17.00, Radio Plus Radom transmituje Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym z katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tak jak dotychczas, w dni powszednie Radio Plus Radom transmituje mszę świętą o godzinie 6.00, a w niedzielę o godz. 12.30. W planach jest także transmisja rekolekcji parafialnych z radomskiej katedry od 29 marca do 3 kwietnia. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, którą prowadzą także inne media.

5. Spowiedź wielkanocna. Prosimy o wsłuchiwanie się w informacje podawane przez duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale. Przypominamy, że według obowiązującego prawa kościelnego, czas na spełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii wielkanocnej trwa do Niedzieli Trójcy Świętej, tj. do 7 czerwca br.

6. Jerycho Rodzin jest tymczasem zawieszone. Termin rozpoczęcia Jerycha Rodzin zostanie podany w terminie późniejszym.

Biskup Henryk Tomasik”

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU ŻRÓDŁO WODY ŻYWEJ 15 III 2020

żródło
 1. W związku z decyzją o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, prosimy o zachowywanie wytycznych zawartych w rozporządzeniu władz państwowych z 13 marca br. i w Komunikacie Przewodniczącego Episkopatu Polski. Dostosujmy się również do zalecenia, aby w czasie Mszy św. było obecnych do 50 osób. Jeżeli będzie więcej osób, będziemy również korzystać z dolnego kościoła. Jednak zachęcamy do skorzystania z udzielonej dyspensy i uczestniczenia we Mszy św. transmitowanej przez TVP, TRWAM. Radio Maryja, Radio Plus.

 2. Apelujemy o zachowanie spokoju i higieny. Nie rozpowszechniajmy nie prawdziwych informacji. Zachowajmy trzeźwe spojrzenie na to, co się dzieje wokół nas, nie ulegajmy panice. Módlmy się w intencji wszystkich zaangażowanych w zwalczaniu pandemii, a szczególnie w intencji służby zdrowia i za chorych. Pomagajmy w sąsiedztwie osobom starszym. W tym trudnym czasie, kierujmy się zawsze podwójnym M to jest: modlitwą i miłością.  Zaufajmy Jezusowi – powtarzając znane nam słowa: Jezu ufam Tobie.

 3. Dziś, zachęcamy do indywidualnej adoracji Najśw. Sakramentu i osobistej modlitwy w ciszy od godz. 15.00, która potrwa do nabożeństwa Gorzkich Żali o godz. 17.15, podczas których będzie okazja do spowiedzi. W trudnych sytuacjach, człowiek zawsze najpierw przychodzi do kościoła, aby prosić Boga o rozwiązanie problemu i o światło Ducha Świętego. Po każdej Mszy św. będą śpiewane Suplikacje.

 4. Rekolekcje wielkopostne dla młodzieży, które były przewidziane w tym tygodniu w szkołach, zostały odwołane.

 5. We czwartek – 19 marca, przypada uroczystość św. Józefa – Patrona Kościoła Powszechnego i Rodzin. Msze św. będą o godz. 7.00 i 18.00.

 6. W piątek – Droga Krzyżowa o godz. 17.15.

 7. Zachęcamy do lektury tygodnika Gość Niedzielny, w którym warto przeczytać ciekawy artykuł: Bóg w czasie zarazy oraz Bójcie się grzechu. Nic nie jest go warte – grzech jest największym nieszczęściem człowieka.

 

 

DEKRET BISKUPA HENRYKA TOMASIKA WPROWADZAJACY ZARZĄDZENIE

bp_henryk_tomasik_fiolet_03

Biskup Henryk Tomasik: Dekret wprowadzający zarządzenia Rady Stałej KEP na terenie Diecezji Radomskiej

L. dz. 300/20 Radom, 13 marca 2020 r.

Dekret

W związku z powagą sytuacji społecznej wywołanej koronawirusem i potrzebą roztropnych działań – Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała konkretne wskazania. Zalecenia te zawarte w Zarządzeniu nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r. –obowiązują na terenie Diecezji Radomskiej.

Polecam Duszpasterzom przyjęcie decyzji Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz przekazanie wiernym treści Zarządzenia nr 1/2020 Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r.

+ Henryk Tomasik
Biskup Radomski

Zgodnie z przepisami prawa, na podstawie Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego nr 374, zezwalam na czas trwania epidemii koronawirusa na celebrację w dni powszednie Wielkiego Postu Mszy Świętej według formularza: Msza w jakiejkolwiek potrzebie (MR, s. 168’’–169’’). Jest to formularz Mszy o charakterze pokutnym i przebłagalnym. Należy ją celebrować w kolorze fioletowym, czytania z dnia, prefacja wielkopostna 8-11 lub V Modlitwa Eucharystyczna z własną prefacją w wersji C.

Komunikat

Czcigodni Bracia Kapłani
Drogie Osoby Życia Konsekrowanego
Drodzy Siostry i Bracia

Chrześcijanin przyjmuje każde doświadczenie życiowe w duchu wiary i stara się o to, aby przeżywać je w łączności z Ofiarą Chrystusa. Pomocą w takim przeżywaniu trudnych sytuacji jest zawsze modlitwa.

Polecam, aby we wszystkie niedziele Wielkiego Postu i w dzień powszedni, po każdej Mszy Świętej, odśpiewane zostały suplikacje „Święty Boże” z prośbą o miłosierdzie dla świata i oddalenie epidemii koronawirusa oraz w intencji chorych oraz osób poświęcających się chorym i podejmujących działania, których celem jest bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa a także za ofiary wirusa.

Proszę, aby codziennie do modlitwy powszechnej dodać stosowne wezwania.

Osoby starsze, chore oraz te, które mają z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu i nie mogą przyjść do świątyni, zachęcam do udziału we Mszy Świętej transmitowanej przez radio i telewizję. Radio Plus Radom transmituje Mszę Świętą z katedry radomskiej w każdą niedzielę o godz. 12.30, a w dni powszednie o godzinie 6.00. Natomiast nabożeństwo Gorzkich Żali jest transmitowane z katedry radomskiej w niedzielę o godzinie 17.00.

W tych dniach bardzo proszę o szczególne zwrócenie uwagi na osoby chore, samotne i w podeszłym wieku, które mogą doświadczać wielu trudności. W duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego pospieszmy im z konkretną pomocą.

Biskup Henryk Tomasik

INFORMACJE
o transmisji Mszy Świętych w mediach ogólnopolskich

 • Niedziela, 15 marca 2020 r.
  • 7:00 – TVP 1
  • 9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy
  • 9:30 – Telewizja TRWAM
  • 11:00 – TVP 1
  • 13:00 – TVP POLONIA
 • Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.
  • 7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1
 • Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.
  • 20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

GĄDECKI

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. ZAGROŻENIA KORONAWIRUSEM

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

 1. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
 2. Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
 3. Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
 4. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU PRZEMIENIENIE – 8 III 2020 R.

PRZE
 1. Dzisiejszy Dzień Kobiet, ma wieloletnią tradycję i na stałe wpisał się w naszą kulturę. To dzień, w którym podkreślamy i okazujemy szczególny szacunek i uznanie za ciężką pracę kobiet, naszych babć, matek i sióstr. Jak wyglądałoby nasze życie bez kobiet? Nie rezygnujmy z uśmiechu i dobrego słowa pod ich adresem. Wszystkiego dobrego.
 2. Dziś, nabożeństwo pasyjne Gorzkich Żali o godz. 17.15, po których dołączymy modlitwę o zatrzymanie koronawirusa i o zdrowie dla zakażonych.
 3. We czwartek – 12 marca, przypadają imieniny księdza wikariusza Grzegorza. Zapraszamy na Mszę św. w jego intencji o godz. 18.00.
 4. W piątek – 13 marca, przypada trzynastka. Różaniec fatimski będzie wyjątkowo o godz. 16.45, przed Drogą Krzyżową, która będzie tak, jak zawsze o godz. 17.15.
 5. W piątek przypada 7. rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę św. Piotra w Rzymie. W tym dniu szczególnie otoczymy Go naszą modlitwą.
 6. W przyszłą niedzielę III miesiąca przypada taca gospodarcza oraz spotkanie młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania o godz. 18.00.
 7. Zachęcamy do lektury tygodnika Gość Niedzielny w którym warto przeczytać artykuł o sile modlitwy. O matkach, które cierpiały, widząc, jak ich dzieci odchodzą od Kościoła i często staczają się po równi pochyłej. Modliły się o ich powrót do Boga. Doczekały się.
 8. Caritas Diecezjalna zachęca nas do przekazania 1% podatku na cele charytatywne. Bliższe informacje są podane na plakacie i ulotkach oraz na stronie internetowej Caritas.
 9. Dziś, z okazji Dnia Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami, przed kościołami w Polsce odbywa się zbiórka ofiar do puszek na misje. W imieniu misjonarzy dziękujemy za ich wsparcie.