16 LIPCA – WSPOMNIENIE MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ

16 LIPCA – WSPOMNIENIE MATKI BOŻEJ SZKAPLERZNEJ

szkaplerz

Czym jest szkaplerz?

Początki sięgają czasów krucjat. W Królestwie Jerozolimskim pojawiła się grupa pochodzących z Zachodu mnichów, których siedzibą była góra Karmel, leżąca w północnej części Izraela, niedaleko Hajfy, tuż nad Morzem Śródziemnym. Grupa ta stała się zalążkiem nowego zakonu. Na skutek krwawych prześladowań ze strony muzułmanów karmelici musieli wycofać się z Ziemi Świętej. Uciekli najpierw na Sycylię, potem do południowej Francji i do Anglii. Był to dla nich moment poważnego kryzysu. Potrzebowali ratunku. Wtedy właśnie, w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r., w Aylesford w południowej Anglii (Kent) ówczesny generał zakonu św. Szymon Stock miał wedle tradycji objawienie. Ukazała mu się Matka Boża, która wręczyła mu szkaplerz, mówiąc: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twojego zakonu. Kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego”.

Szkaplerz był pierwotnie rodzajem fartucha roboczego. Był to pas sukna z otworem na głowę. Zakładano go tak, by mniej więcej tyle samo opadało z przodu i z tyłu, na plecy. Z czasem szkaplerz stał się elementem habitów różnych zakonów i takim pozostaje do dzisiaj.

Szkaplerz, który nosi się współcześnie (o ile nie jest się zakonnikiem czy zakonnicą noszącą opisany wyżej duży szkaplerz), składa się na dwa niewielkie prostokąty z brązowego materiału, połączone dwiema tasiemkami lub sznurkami. Na jednym zwykle znajduje się wizerunek Matki Bożej (jakikolwiek), a na drugim – obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 1910 r. decyzją papieża płócienny szkaplerz może być zastąpiony dwustronnym medalikiem ze wspomnianymi wizerunkami.

Nie pójdziesz do piekła

Z przyjęciem i noszeniem szkaplerza wiążą się konkretne obietnice:

1. Kto umrze odziany w szkaplerz, nie dozna ognia piekielnego.

2. Osoba taka zostanie także wybawiona z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci. Jest to tak zwany przywilej sobotni. Warunkiem dodatkowym jest zachowanie czystości według stanu i wierność modlitwie.

Z noszeniem szkaplerza wiąże się także obietnica pomocy Matki Bożej w niebezpieczeństwach duszy i ciała, zwłaszcza w godzinie śmierci. Noszący go ma także udział w dobrach duchowych całego zakonu karmelitańskiego za życia i po śmierci. Osoby należące do bractw szkaplerznych mogą dodatkowo korzystać z odpustów zupełnych w wyznaczonych dniach.

Są też obowiązki. Oprócz nieprzerwanego noszenia szkaplerza (z wyjątkiem oczywistych sytuacji, takich jak kąpiel czy zabieg chirurgiczny) obowiązuje codzienne odmawianie modlitwy wyznaczonej przez kapłana, który przyjął daną osobę do wspólnoty szkaplerznej. Zwykle jest to modlitwa maryjna: „Pod Twoją obronę” lub „Zdrowaś Maryjo”, a także akt strzelisty skierowany do Królowej Szkaplerza Świętego. Noszący szkaplerz zobowiązuje się również do troski o swoje zbawienie, naśladowania Matki Bożej, zachowania czystości według stanu i życia duchowością Karmelu.

Uwaga, niebezpieczeństwo!

Szkaplerz to piękna i zatwierdzona przez Kościół forma nabożeństwa do Matki Bożej. Trzeba jednak uważać na pewne niebezpieczeństwo. Chodzi o traktowanie szkaplerza jak talizmanu, amuletu, jakiegoś magicznego przedmiotu, zapewniającego szczęście doczesne i wieczne. Powiedzmy jasno: samo noszenie szkaplerza nie zbawia. Zbawia miłosierny Bóg. „Szkaplerz to przestrzeń wiary głębokiej, wiary wyrastającej w cieniu Tej, która uwierzyła i poprzedza nas w wierze. To wiara wyzwala moc tej szaty” – pisał karmelita bosy o. Marian Zawada. Dlatego fatalnym błędem byłaby rezygnacja z noszenia szkaplerza i jego propagowania.

Warto przypomnieć, że w czasie słynnego cudu słońca pastuszkowie z Fatimy zobaczyli na niebie trzy obrazy symbolizujące trzy części Różańca. Część chwalebną ilustrował wizerunek ukoronowanej Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem Jezus na kolanach, trzymającym w ręku szkaplerz. Jedna z wizjonerek, Łucja, która sama została karmelitanką bosą, stwierdziła, że Maryja chciała zachęcić ludzkość do praktykowania nabożeństwa różańcowego i szkaplerznego. Oceniła, że są to najbardziej uprzywilejowane sakramentalia maryjne, które nabierają znaczenia tak wielkiego, jakiego nigdy jeszcze nie miały w swej historii.

Jak przyjąć szkaplerz?

To dość proste. Żeby przyjąć szkaplerz, trzeba go najpierw kupić. Do przyjęcia do wspólnoty potrzeba szkaplerza płóciennego. Potem można go zastąpić medalikiem. To nie jest wielki koszt. Szkaplerze można kupić w sklepach z dewocjonaliami (również tych internetowych) oraz w klasztorach karmelitańskich.

Do przyjęcia szkaplerza dobrze jest przygotować się duchowo przez spowiedź i Komunię Świętą. Dzięki temu w dniu wstąpienia do bractwa szkaplerznego można uzyskać odpust cząstkowy lub zupełny.

Następnie trzeba poprosić dowolnego kapłana (albo diakona) o poświęcenie i nałożenie szkaplerza. Można to uczynić w swojej parafii. W razie problemów warto poszukać klasztoru karmelitańskiego. Przy przyjęciu kapłan wyznacza nam codzienną modlitwę.

Ostatnim krokiem jest wypełnienie świadectwa przyjęcia szkaplerza i przesłanie go do któregoś z klasztorów karmelitańskich.

Oprócz szkaplerza karmelitańskiego istnieje wiele innych szkaplerzy. Można je połączyć, tak jak zrobił np. św. Alfons Maria Liguori.

W internecie, w tym na Facebooku, istnieje wiele stron poświęconych szkaplerzowi, jego duchowości i problemom praktycznym. Polecam zwłaszcza serwis: szkaplerz.pl.

Kościół obchodzi dzień Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca. Zapraszam Cię, przyjmij w tych dniach szkaplerz Matki Bożej. • /Za Gość Niedzielny/

BISKUP HENRYK TOMASIK ZAPRASZA NA

pielgrzymka

Zaproszenie do udziału w XLI Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

W dniu 6 sierpnia 2019 roku wyruszy na trasę do Częstochowy Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka to czas refleksji, modlitwy i ofiary. Przypomina nam o tym, że całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem do wyznaczonego przez Boga – Stwórcę celu.

„W MOCY BOŻEGO DUCHA” – to temat „rekolekcji w drodze”, które będziemy przeżywać podczas sierpniowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Temat ten harmonizuje z treścią roku duszpasterskiego, który przeżywamy w Kościele. Będziemy wspólnie dziękować za wszystkie wspólnoty, które są owocem działania Ducha Świętego.

Będziemy modlić się także o dar głębokiej wiary i otwarcie na działanie Ducha Świętego, który jednoczy wierzących w wielką wspólnotę wiary, którą jest Kościół.

Dziękuję Duszpasterzom oraz ich Współpracownikom za przygotowanie naszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Zapraszam Was, Drodzy Bracia i Siostry, a szczególnie młodzież, do udziału w tych „rekolekcjach w drodze”. Wszystkich pątników proszę o tworzenie atmosfery braterskiej współpracy, o ducha modlitwy i ofiary, czego wyrazem będzie także strój harmonizujący z pokutnym charakterem Pielgrzymki.

Wszystkich proszę o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, szczególnie w intencji rodzin i młodzieży, abyśmy byli wierni Chrystusowi i Jego Ewangelii.

Na trud pielgrzymowania z serca błogosławię. Bp Henryk Tomasik – Biskup Radomski

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI Z PRZEZNACZENIEM NA MISJE

Elektrośmieci

Przez trzy tygodnie będzie można przynosić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który przekażemy wyznaczonej firmie pomagającej siostrom Orionistkom prowadzącym Szpital misyjny na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Elektrośmieci: zepsute komputery, monitory, klawiatury, drukarki, wiatraki, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, telefony, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory itd. można składać pod schodami kościoła – za kratą, od strony parkingu, do 1 sierpnia, do godz. 16.00. Po tym terminie zbiórka będzie już nieaktualna.

 

XV NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU MIŁOSIERDZIE – 14 VII 2019 r.

371649_El_bon_samarita_1838de_83
 1. We wszystkie niedziele wakacyjne jest możliwość adoracji Najśw. Sakramentu w ciszy od godz. 17.30 – 18.00, czyli przed Mszą św. sprawowaną wieczorem o godz. 18.00.
 2. We wtorek – 16 lipca, wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej. Szkaplerz jest znakiem oddania się pod opiekę Matce Bożej. Nosi się go w formie medalika lub jest wykonany z dwóch malutkich skrawków brązowegomateriału z wizerunkami Matki Boskiej z Góry Karmel i Serca Pana Jezusa.
 3. W przyszłą niedzielę – III miesiąca – przypada taca gospodarcza. W tym roku zabezpieczamy strych kościoła przed ogniem oraz chcemy wymienić stare przewody elektryczne na nowe, uaktualnić księgę obiektu budowlanego, wymienić okna na nowe w sali różańcowej oraz dokończyć monitoring świątyni i placu wokół kościoła, co jest koniecznością chwili obecnej. Jest to w dzisiejszych czasach konieczne. Wszystkim pomagającym w sprawach gospodarczych, składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. Ogłaszamy w naszej parafii zbiórkę elektrośmieci z przeznaczeniem na misje. Przez trzy tygodnie będzie można przynosić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który przekażemy wyznaczonej firmie pomagającej siostrom Orionistkom prowadzącym Szpital misyjny na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Elektrośmieci: zepsute komputery, monitory, klawiatury, drukarki, wiatraki, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, telefony, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory itd. można składać pod schodami kościoła – za kratą, od strony parkingu, do 1 sierpnia, do godz. 16.00. Po tym terminie zbiórka będzie już nieaktualna.
 5. Dyrekcja VII Liceum Ogólnokształcącego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Warszawskiej 12 wraz z uczniami zwraca się z prośbą o oddanie głosu w ramach budżetu obywatelskiego na projekt modernizacji sali gimnastycznej. Bliższe informacje udzielą po Mszy św. na placu kościelnym sami licealiści.
 6. Henryk Tomasik przekazał nam swoje osobiste zaproszenie do udziału w sierpniowej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Tekst zaproszenia znajdziemy na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej parafii. Warto na czas pielgrzymki zaplanować urlop.
 7. Zachęcamy do lektury tygodnika Gość Niedzielnyw którym warto przeczytać o tymskąd pochodzi niezwykła moc szkaplerza oraz znajdziemy tekst rozmowy z aktorką Ewą Błaszczyk, która założyła klinikę Budzik dla osób w śpiączce. W wakacyjnym cyklu „Cuda za miedzą”, zamieszczono w tygodniku reportaż z najpopularniejszego sanktuarium maryjnego w Czechach – Swatego Gostynia.

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU POKÓJ CHRYSTUSOWY – 7 VII 2019 r.

timthumb.php
 1. We wszystkie niedziele wakacyjne okazja do adoracji Najśw. Sakramentu w ciszy od godz. 17.30 – 18.00, czyli przed Mszą św. sprawowaną wieczorem o godz. 18.00.
 2. Dziś po Mszy św. wieczorem spotkanie lektorów.
 3. W sobotę – przypada 13. dzień miesiąca, czyli Dzień Fatimski. Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 17.15 i Eucharystię o godz. 18.00. Kartki na intencję fatimską są wyłożone przy wyjściu z kościoła, można je zabrać, wypełnić i przynieś na Fatimę.
 4. Rozpoczęły się wakacje oraz czas urlopów. Są one potrzebne, aby odpocząć i nabrać nowych sił do pracy. Czas odpoczynku jest potrzebny naszemu ciału, natomiast dusza nie lubi bezczynności. Dlatego w życiu duchowym nie ma wakacji ani urlopu.
 5. Już dziś zapraszamy chętnych na Pieszą Pielgrzymkę do Częstochowy w sierpniu. Warto na ten czas zaplanować urlop.
 6. Zachęcamy do lektury tygodnika Gość Niedzielny w którym warto przeczytać o tym, jak przeżywać bolesne problemy dotykające dziś Kościół oraz reportaż z jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na Litwie, jakim jest góra krzyży w Szawlach.

 

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU IŚĆ ZA JEZUSEM – 30 VI 2019 r.

rola
 1. Dziś, zakończenie nabożeństw czerwcowych, ku czci Najśw. Serca Jezusowego o godz. 17.30.
 2. W czasie wakacji i urlopów pamiętajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej.
 4. I czwartek miesiąca, wspólna modlitwa różańcowa prowadzona przez Margaretki w intencji kapłanów i osób życia konsekrowanego oraz o nowe powołania do służby w Kościele o godz. 17.15.
 5. I piątek miesiąca. Kancelaria w tym dniu do południa nie będzie czynna. Odwiedzimy chorych, adoracja Najśw. Sakramentu oraz okazja do spowiedzi od godz. 17.00.
 6. I sobota miesiąca. Spotkanie Rodziny Różańcowej o godz. 17.00, wspólna modlitwa różańcowa o godz. 17.15 i medytacja.
 7. W sobotę – 6 lipca, przypada wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Pamiętajmy o naszych chorych, otoczmy ich naszą opieką oraz modlitwą.
 8. W tygodniu Gość Niedzielnywarto przeczytać o istocie i znaczeniu kultu Najśw. Serca Pana Jezusa oraz na temat miejsca objawień maryjnych w Szydłowo na Litwie.

 

XII NIEDZIELA W CIĄGU ROKU ZWYKŁA KRZYŻ W ŻYCIU – 23 VI 2019 r.

backlit-black-cross-161089
 1. Rozpoczęły się wakacje i urlopy. Czas zasłużonego odpoczynku. Pamiętajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy św.
 2. Dziś, kolejny dzień Eucharystyczny w ramach tradycyjnej oktawy Bożego Ciała. Nieszpory eucharystyczne o godz. 17.30 połączone z nabożeństwem czerwcowym do Serca Pana Jezusa.
 3. Jutro – 24 czerwca, wspomnienie Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Zachęcamy do udziału we Mszy św. o godz. 7.00 lub 18.00.
 4. We czwartek – 27 czerwca, zakończenie oktawy Bożego Ciała z procesją wokół kościoła i poświęcenie wianków, czyli ziół leczniczych i kwiatów.
 5. W piątek 28 czerwca, przypada w liturgii uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa oraz Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie i konferencję wygłosi ks. dr Sławomir Płusa.
 6. W sobotę –29 czerwca, święto kościelne: świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. o godz. 7.00, suma o godz. 10.00 i wieczorem o godz. 18.00. Taca z tego dnia, zwana świętopietrzem jest przeznaczona na działalność charytatywną papieża Franciszka, o którym w tym dniu w sposób szczególny będziemy pamiętać w modlitwie.
 7. Informujemy, że od minionego piątku, Msza św. poranna – na tygodniu – jest sprawowana o godz. 7.00.
 8. Wyższe Seminarium Duchowe w Radomiu przyjmuje kandydatów pragnących poświęcić się Bogu w kapłaństwie. Bliższe informacje można uzyskać u księży. Módlmy się o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
 9. Zachęcamy do lektury tygodnika Gość Niedzielny. Warto w nim przeczytaćo cudach eucharystycznych, wobec których bezradna nauka pada na kolana oraz o sile matczynej modlitwy. Mężczyzn zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak pokochać „bycie ojcem”.
 10. Dziś w całej Polsce zgodnie z tym, o czym słyszeliśmy w Komunikacie abpa Gądeckiego odśpiewamy suplikacje.

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ – 16 VI 2019 r.

Trinity-in-Glass
 1. Dziś, nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.30.
 2. W środę – 19 czerwca, zakończenie Roku Szkolnego i Katechetycznego Mszą św. o godz. 9.00. Spowiedź z tej okazji dla dzieci i młodzieży w poniedziałek od godz. 17.30 – 18.30.
 3. We czwartek – 20 czerwca, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Msze św. będą jak w niedzielę z wyjątkiem: nie będzie Mszy św. o godz. 10.00 ponieważ będziemy na procesji, a Msza św. z godz. 11.30 będzie bezpośrednio po procesji około godz. 11.00 – jednocześnie w kościele górnym i dolnym.
 4. Procesja w Boże Ciało wyruszy po Mszy św. o godz. 8.30 – tak jak co roku tymi samymi ulicami naszego osiedla, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. O przygotowanie dekoracji ołtarzy prosimy osoby, które co roku chętnie pomagają. Zwracamy się również z prośbą do rodziców dzieci komunijnych,aby przyszli z dziećmi na procesję Bożego Ciała, podczas której dziewczynki będą sypać kwiaty przed Najśw. Sakramentem, a chłopcy będą nieść emblematy religijne. Próba sypania kwiatów we wtorek o godz. 17.00. Przypominamy również, że w Boże Ciało obowiązuje nas udział we Mszy św. i procesji.
 5. Od piątku 21 czerwca, Msza św. poranna będzie na tygodniu tylko jedna o godz. 7.00.
 6. Wyższe Seminarium Duchowe w Radomiu przyjmuje kandydatów pragnących poświęcić się Bogu w kapłaństwie. Bliższe informacje można uzyskać u księży.
 7. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego. Warto w nim przeczytać o ciemnej stronie Internetu. Artykuł ten powinni przede wszystkim przeczytać rodzice i dziadkowie. Ponadto ciekawy jest artykuł o tym, jaką wartość ma modlitwa tradycyjnymi formułami.
 8. Z inicjatywy prof. Bogdana Chazana znanego obrońcy prawa do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci,powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”,do którego włączyły się organizacje: między innymi „Rodzice chronią dzieci”.Jest to inicjatywa, której celem jest dobro dzieci oraz przeciwstawienie się niezdrowym propozycjom wychowawczym jakie mają wejść do szkoły w ramach tzw. „wychowania seksualnego”. Problem ten poruszają też media społecznościowe. Wszyscy, którzy chcą zdrowego wychowania dzieci w szkole sprzeciwiając się Edukacji Seksualnej promowanej przez europejskie biuro WHO oraz Deklaracji LGBT i jej promocji w szkole, jak również tęczowego piątkusą proszeni do poparcia tej ustawy, podpisując listę wyłożoną na stoliku przy ołtarzach bocznych. Podpisując, należy podać numeru peselu.
 9. Bóg zapłać za dzisiejszą tacę gospodarczą. Tak jak co roku i w tym, chcemy coś konkretnego zrobić dla parafii: zabezpieczyć strych kościoła przed ogniem, uaktualnić księgę obiektu budowlanego, wymienić okna na nowe w sali różańcowej i chórowej oraz dokończyć monitoring świątyni i placu wokół kościoła. Jest to w dzisiejszych czasach konieczne. Wszystkim pomagającym w sprawach gospodarczych, składamy serdeczne Bóg zapłać.

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 9 VI 2019 r.

PARAKLET
 1. Dziś, nabożeństwo do Najśw. Serca Pana Jezusa (czerwcowe) o godz. 17.30 oraz odbędzie się w Radomiu Marsz dla życia i rodzinypod hasłem: „Szczęśliwa rodzina i szczęśliwe dzieci”. Początek marszu o godz. 16.00 z kościoła Farnego, a zakończenie na Placu Konstytucji rodzinnym Festynem.
 2. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świątprzypada święto maryjne Matki Kościoła. Msze św. będą o godz. 7.00, 10.00 – suma i wieczorem o godz. 18.00. O godz. 9.30 modlitwa różańcowa w intencji Kościoła.
 3. We czwartek– 13 czerwca, obchodzimy w liturgii tydzień przed uroczystością Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień nawiązujący do Wielkiego Czwartku i ustanowienia sakramentu kapłaństwa, który jest na służbie Eucharystii. Modlitwą wspierać będziemy kapłanów, a o godz. 17.15 odbędzie się nabożeństwo fatimskie. Od czwartku do niedzieli, czyli od 14-16 czerwca odbędą się na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, Diecezjalne Dni Młodych.Młodzież będzie świętować swoją młodość w duchu wiary. Bliższe informacje można uzyskać u ks. Grzegorza i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej parafii.
 4. W sobotęspotkanieApostolatu „Margaretka”w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Wysokim Kole oraz odbędzie się Nocna pielgrzymka mężczyzn z Radomia do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia do Błotnicy.Wyjście z kościoła MB Częstochowskiej na Kapturze o godz. 21.00. Przed wyjściem, będzie również możliwość zapisu.
 5. W przyszłą niedzielę uroczystość Trójcy Świętej, która w tradycji polskiej zamyka okres spowiedzi i Komunii Św. wielkanocnej do której zgodnie z przykazaniem kościelnym powinniśmy przystąpić wszyscy. Przyszła niedziela, to III miesiąca, przypada więc taca gospodarcza.
 6. W przyszłym tygodniuobchodzić będziemy Uroczystość Bożego Ciała. Zwracamy się z prośbą o przygotowanie ołtarzy i ich dekoracje tak, jak co roku. Szczególnie prosimy osoby, które z potrzeby wiary angażują się w przygotowanie kwiatów i przebieg Bożego Ciała.
 7. Zachęcamy do lekturytygodnika Gość Niedzielny, do którego jest dołączona płyta CD z przemówieniami Jana Pawła II z I Pielgrzymki do Polski. Zadziwiające jest, jak bardzo aktualne są dziś papieskie słowa sprzed 40 lat.
 8. Wyższe Seminarium Duchowe w Radomiuprzyjmuje kandydatów pragnących poświęcić się Bogu w kapłaństwie. Tych, którzy odczytują w sobie głos powołania do kapłaństwa, Rektorat zaprasza na wstępną rozmowę kwalifikacyjną z odpowiednimi dokumentami. Bliższe informacje można uzyskać u księży.
 9. Szczegółowe ogłoszenia Kurii Diecezjalnejo wspomnianym spotkaniu młodzieży, o przyjmowaniu kandydatów do WSD orazo powołaniu z inicjatywy prof. Bogdana Chazana Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” – bardzo ważnej ustawy związanej z wychowaniem seksualnym dzieci w szkole, znajdziemy w gablocie ogłoszeń, a w przyszłą niedzielę będzie możliwość poparcia tej ustawy podpisując odpowiednią listę. Należy mieć przy sobie nr peselu.